
Surpriză pentru Nadia Comăneci – a primit Oscarul sportului! În anul în care se împlinesc 50 de ani de la zecele istoric de la Montreal, fosta gimnastă a fost recompensată cu un trofeu Laureus pentru întreaga carieră la Gala premiilor excelenţei în sport. Românca a rămas, la propriu, cu gura căscată când soţul său i-a înmânat trofeul.
:
Cuvântul „legendă” este folosit prea des în zilele noastre dar în cazul câştigătorului nostru nu pare suficient de mare. Premiul Laureus pentru întreaga carieră merge la eroul meu în materie de inspiraţie sportivă, remarcabila Nadia Comăneci”, este introducerea pe care organizatorii prin vocea fostei gimnaste americane Simone Biles au facut-o pentru Nadia Comăneci.
Bart Conner, soţul Nadiei Comăneci a fost cel care a complotat cu organizatorii Galei de la Madrid astfel încât nominalizarea Academiei să fie o adevărată surpriză pentru cea care este supranumită Zeiţa de la Montreal. „Nadia urăşte surprizele. Ştiu despre asta de mai bine de o lună. Şi să ţin secret faţă de Nadia este o realizare impresionantă”, a explicat Conner.
De altfel, fostul sportiv american, şi el dublu medaliat olimpic, a fost cel care i-a oferit trofeul fostei sportive. Nadia s-a emoţionat până la lacrimi şi a tremurat momente bune, mai ales că, cu câteva momente înainte, prezentatoarea, fosta gimnastă americană Simone Biles, a numit-o eroina sa.
” Nu eşti doar un 10 perfect ca sportiv, eşti un 10 perfect ca om. Te iubesc!”, a mai spus soțul Nadiei.
” Nici când am mers la paralele nu am tremurat atât de tare. Mulţumesc foarte mult pentru premiu”, a spus Nadia.
Nadia Comăneci este prima gimnastă din lume care primeşte această distincţie din partea Aacademiei Laureus, a cărui membru fondator este. Şi se alătură unei companii selecte din care mai fac parte Pele, Sir Bobby Charlton, Nikki Lauda, Billie Jean King sau Rafael Nadal.
„Aş spune că sunt cinci aniversări pentru un 10 perfect, pentru că 50 de ani sună a mult timp în urmă. Doar o fetiţă care şi-a urmat pasiunea. 17 secunde din viaţa mea la jocurile Olimpice au schimbat totul. Aş fi fost o barcă fără direcţie”, a declarat fosta gimnastă.
Nadia Comăneci a câştigat cinci medalii la Jocurile Olimpice de vară din 1976 – trei de aur şi una de bronz în probele individuale şi un argint în proba pe echipe. Iar pentru evoluţiile sale a primit nu mai puţin de 7 note de 10. Pentru a marca 50 de ani de la performanţa înregistrată la Montreal, 2026 a fost desemnat prin decret prezidenţial „Anul Nadia Comăneci”.
Redactor: Dragoș Silvestru
Foto: facebook.com / Laureus.
